Budynek mieszkalny
ul. Kazimierza Wielkiego, Kraków



Budynek na niewielkiej działce (891m2), stanowiący – wraz z sąsiednim domem, zrealizowanym w 2006 roku – nowy kwartał zabudowy przy ul. Kazimierza Wielkiego w Krakowie. Kształt działki, nie tylko małej, ale i o nieregularnym, zwężającym się ku południu obrysie zdefiniował formę budynku…

Parter zajmują dwa sklepy i garaże dla samochodów osobowych, na wyższych piętrach usytuowane są mieszkania – od małych, jednopokojowych po duży apartament z tarasem na poziomie dachu.

Bryła budynku wynika z nieforemnej parcelę oraz wymogów urbanistycznych (uskok dwu ostatnich kondygnacji od strony ulicy). W skali architektonicznej zrezygnowaliśmy więc z dodatkowego rozrzeźbienia, stosując powtarzalny rytm okien / drzwi balkonowych, czasem zwielokrotniony rozstawem balkonów. Plus kilka drobnych gestów: zmiana grubości ściany na ostatniej kondygnacji, cofnięcie lica filarów międzyokiennych w wyższej – frontowej części budynku.

Konsekwencją takiej postawy estetycznej był dobór materiałów, kolorów i faktur: biały tynk, drewniana stolarka, kamienne dodatki z czarnego granitu, malowany na czarno beton i ocynkowane balustrady.