Fabryka Cooper Standard Automotive
ul. Piekarska, Bielsko-BiałaSpółka Cooper Standard Automotive jest własnością banku inwestycyjnego Goldman Sachs, który – wg danych ze stycznia 2006 roku – był najskuteczniejszym bankiem inwestycyjnym w Europie. Spółka posiada kilkadziesiąt fabryk, głównie w Ameryce Północnej a także we Francji, Wielkiej Brytanii i Brazylii, w Polsce zaś – fabrykę w Bielsku-Białej. Obecność inwestora w Polsce jest stale roz­sze­rza­na. Powstaje właśnie nowa fabryka w Myślenicach – także według naszego projektu.
Bielska fabryka produkuje uszczelki do rozmaitych samochodów – od Opli do Jaguarów. W Biels­ku-Białej nasze zlecenie objęło rozbudowę istniejącej (5000m²) fabryki – i powiększyło ją o dalsze 8000m². Powstała jednoprzestrzenna i jednokondygnacyjna hala produkcyjno-magazynowa, uloko­wa­na w przemysłowej części miasta. Obiekt o konstrukcji szkieletowej – stalowej i elewacjach pokrytych bla­chą trapezową w srebrnym kolorze. Wnętrze jest doświetlone świetlikami dachowymi, na dachu sta­nęło dziewięć wydajnych central grzewczo-wentylacyjnych. Duże świetliki pozwoliły na uniknięcie do­datkowych otwarć w elewacjach, a jednocześnie sąsiedni, wyremontowany w tym celu przeszklony biu­rowiec pomieścił stołówkę, szatnie i inne pomieszczenia pomocnicze. Fabryka pracuje na trzy zmia­ny.
Zaokrąglenie narożnika zwróconego w stronę sąsiedniego, ruchliwego skrzyżowania czytelnie po­prawia komfort jazdy. Bielsko-Biała położone jest w górach i obserwator zauważy bez trudu spadek te­renu. Przy powierzchni trzynastu tysięcy metrów kwadratowych uzyskanie wewnątrz hali jednej pła­szczyzny produkcji i składowania nakazało nam wkopać halę (właśnie od strony zaokrąglonego na­roż­ni­ka) na cztery metry poniżej poziomu gruntu. Górska lokalizacja fabryki nakłada także na pro­jek­tan­tów dodatkowe wymogi klimatyczne i oczywistość respektowania norm obciążeń śniegiem i wiatrem.